Město Jimramov

Městečko se starobylým rázem najdete na okraji Žďárských vrchů, 14 km na severovýchod od Nového Města na Moravě a na soutoku řeky Svratky s Fryšávkou. Městská památková zóna byla pro domy na náměstí vyhlášena roku 1991. Jimramov najdete v srdci malebné přírody a nadchne každého turistu. Navštívit můžete Síň rodáků s originálním pojetím Broučků od Karafiáta, o jehož stvoření se postaral Jiří Trnka. K vidění jsou pamětní desky významných rodáků a pomník bratří Mrštíků. Památkově chráněné stavby lze obdivovat i v místních částech Sedliště, Trhonice a Ubušín.

Mezi historické památky města patří evangelický kostel, katolický kostel Narození Panny Marie a zámek. Zámek je v současnosti uzavřen pro veřejnost, ale byl v roce 1991 navrácen v restituci hraběcí rodině Belcreidů. Zámek založil Pavel Katharin z Katharu a sídlil zde. Ovšem nepohodlné sídlo moc nevyhovovalo, tak se pustil do stavby v roce 1593 , aby vznikla budova v renesančním stylu. Na začátku 17. století získal zámek Vilém Dubský z Třebomyslic, aby ho daroval svému synovi Janovi. Po bitvě na Bílé hoře mu majetek zkonfiskovali a zámek koupil Štěpán Schmidt. Jelikož měl dluhy, získala ho hraběnka Šliková. V roce 1778 získala panství Marie Theodora, rozená z Freiensfelsu, provdaná za hraběte Antonia Belcredi. Belcrediové byli majiteli až do roku 1948.

Jestliže jste si už užili dostatek památek, můžete jít za jinou zábavou. Jimramov a okolí nabízí spoustu možností pro turisty a cyklisty. Z Prosičky a z dalších míst se nabízejí nádherné výhledy. Vykoupat se v létě není problém přímo v čisté vodě řeky Svratky, provozovat můžete i vodní turistiku. Zimní čas je skvělý pro využití sjezdovek ve ski areálu Jimramov, které jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé. Svahy s vleky najdete v Novém Jimramově a v Sedlištích. Nechybí ani upravované běžkařské trasy.

Přejít nahoru