Tipy na výlety do okolí hradu Svojanov

Zůstaňte ve Svojanově trochu déle a vypravte se po mostě přes říčku Křetínku ke kostelu z roku 1787. Od rozcestníku u hradu se můžete vydat po zelené k Boží muce, ke které se váží různé pověsti. Například se říká, že během nájezdu Švédů tady byl zabit pohůnek vedoucí dobytek do bezpečí na hrad ze Skaly.

Ze Svojanova se dostanete po zelené turistické značce do Hartmanic, kde stojí kaple svatého Jana Nepomuckého. Tady je uložena Marie Rebecca z Harrachu. Můžete pokračovat až do městečka Bystré nedaleko Poličky. Od kostela ve Svojanově se vydejte do obce Hlásnice, která prý dle pověsti získala pojmenování díky hlásce, která sem byla odnesena za silné vichřice přímo z hradu. Cesta vás uchvátí nádhernými pohledy na hrad. Ze Svojanova – Hutě si lze zajít na Bohuňovské skály, které jsou známé jako cvičné skály pro horolezce. Patří do přírodního parku Údolí Křetínky a tvoří je skalnatá soutěska se 150 m dlouhými a 50 m vysokými amfiobolitovými skalními výchozy.

Co se týče jiných aktivit kromě putování po kulturních památkách, můžete si v zimě dopřát zajímavé běžkařské trasy. Nedaleko leží tři lyžařské vleky – Radiměř, Olešnice na Moravě a Bystré – Hamry. Lyžařský areál Bystré – Hamry má k dispozici lyžařský vlek, rolbu a technické zasněžování. Je možné si zajistit i večerní lyžování při osvětlení. Hned vedle areálu se dá zaparkovat, místo je tady pro padesát aut. Autobusy vás dovezou přímo ke spodní stanici vleku (50 m).

Blízko najdete i možnosti koupání a sportovní areál pro příznivce volejbalu, basketbalu a nohejbalu. V okolí si užijete výletů do lesa kde rostou houby a borůvky. Rybařit lze na pstruhové vodě Křetínky, na Petrově rybníce a přímo ve Svojanově. Vodní sporty praktikujte na Křetínské (Letovické) přehradě.

Devět kilometrů vzdálené Bystré u Poličky má historický střed, kde se podíváte na barokní stavby, radnici a kostel sv. Jana Křtitele. Okraj Bystrého je také zaplněn renesančním zámkem, ale bude vám muset stačit se podívat na vnější část, protože uvnitř je umístěn domov pro mentálně postižené děti.

Šestnáct kilometrů vzdálené město Polička bylo založeno už v roce 1256 Přemyslem Otakarem II. Tehdy šlo o královské věnné město. Dodnes jsou zachované cenné hradby, na které se lze podívat. Z dalších památek zde stojí barokní radnice, morový sloup a farský kostel, kde se ve věži narodil hudební skladatel Bohuslav Martinů a na místním hřbitově má i hrob.

Město Svitavy se nachází od Svojanova 18 km a bohatu historii dokládají mnohé zdejší památky. Zdejší náměstí si prošlo rekonstrukcí a může se pochlubit druhým největším podloubím v Čechách. Svitavy mají své muzeum s expozicemi praček a prací techniky a také zaměřenou na rodáka Oskara Schindlera s názvem „Hledání hvězdy Davidovy-Oskar Schindler – spravedlivý mezi národy“. Ve městě nechybí kostely, barokní sochy a fontána. Prohlédněte si další tipy kam na výlet v Česku

hrad pernštejn

Hrad Pernštejn

Moravský hrad Pernštejn se již blýskl v různých filmových pohádkách.  Díky tomu vám nemusí připadat tolik…

Číst více

Rozhledna Karasín

Rozhlednu Karasín hledejte na Vysočině, v okrese Ždár nad Sázavou. Byla postavena na hřebeni kopce…

Číst více

Burianova rozhledna

Burianovu rozhlednu najdete v okrese Blansko na vrchu Milenka. Najdete ji u obce Rudka, na okraji…

Číst více

Město Jimramov

Městečko se starobylým rázem najdete na okraji Žďárských vrchů, 14 km na severovýchod od Nového…

Číst více
Zámek Kunštát

Zámek Kunštát

U Kunštátu navštivte v Rudce umělé jeskyně se sochami blanických rytířů. Město je známé výrobou keramiky,…

Číst více
Přejít nahoru