Rozhledna Karasín

Rozhlednu Karasín hledejte na Vysočině, v okrese Ždár nad Sázavou. Byla postavena na hřebeni kopce Zadní skála v nadmořské výšce 704 m. Dojdete k ní snadno v severním směru od Bystřice nad Pernštejnem. Jedná se o přibližnou vzdálenost tři kilometry. Od obce Karasín půjdete východním směrem. O stavbě se uvažovalo delší čas a byla to možnost k zatraktivnění okolí. Se stavbou se začalo 15. února 2002 podle plánů projektanta Petra Štorka. Soukromý podnikatel Libor Jedlička nechal stavbu postavit na svých pozemcích a pro veřejnost byla otevřena 25. května 2002. Na stejném místě je v provozu i sportovní a lyžařský areál.  Betonová rozhledna Karasín je vysoká 28,2 m a zařadila se mezi nejnavštěvovanější a nejpěknější rozhledny v kraji. Tvoří ji betonové kvádry na protáhlém čtvercovém půdorysu.

Rozhledna se nachází v oblasti přírodního parku Svratecká hornatina a za výhledem musíte vystoupat 128 schodů. Vyhlídková plošina se nachází ve 25 metrech a můžete se potěšit krásným výhledem na Českomoravskou vrchovinu. Spatříte odtud i jiné rozhledny – Babí lom, Milenku, Horní les a Babylon. Z dalších zajímavých výhledových cílů se naskýtá pohled na Vítochov, hrad Zubštejn, Vítochov s kostelíkem a bystřici nad Pernštejnem. Mezi vrchy můžete hádat, který je Sýkoř, Buchtův kopec, Devět skal, Javořice, Harusův kopec. Spatříte Žďárské vrchy, Svrateckou hornatinu, Křižanovskou pahorkatinu a Arnolecké hory. Na rozhledně získáte turistickou známku číslo 540.

Rozhledna je otevřena denně, má bezbariérový přístup a rodinám s dětmi se bude hodit i blízké dětské hřiště.  Za dobrého počasí tady najdete i otevřený bufet. V době otevření bufetu je vstupné dvě koruny, jinak nic neplatíte. Z obce Karasín sem vede červená turistická trasa. Autem i na kole je možné dojet přímo k rozhledně.

Přejít nahoru